ویزای شینگن:

معاهده شینگن” قراردادی است که در ۱۴ ژوئن سال ۱۹۸۵ میلادی جهت ورود آزاد ساکنین کشورهای اروپایی بدون نیاز به ویزا و کاهش مشکلات رفت و آمد آنها از جمله برچیده شدن مرزها و ایستگاههای بازرسی مرزی، درعرشه کشتی “پرنسس ماری آسترید” روی رودخانه “ماسل” نزدیک شهری به نام “شینگن” در لوکزامبورگ – مرز بین فرانسه و آلمان – به امضای ۵ کشور آلمان، فرانسه، هلند، بلژیک و لوکزامبورگ رسید و در ۳ اکتبر سال ۱۹۹۰ میلادی پس از اتحاد آلمان شرقی و غربی، مجددا با امضای آلمان متحد تکمیل گردید. 

 

مدارک لازم :

هویتی :

شناسنامه، پاسپورت، عکس

شغلی :

کارمند بخش خصوصی:

گواهی اشتغال به کار، سابقه بیمه، آخرین فیش حقوقی

کارمند بخش دولتی :

حکم کار گزینی، ۳ فیش آخر حقوقی

مدیر عامل :

روزنامه رسمی، آگهی تاسیس، آگهی تغییرات، لیست فیش و حقوق مزایای کارمندان

شغل آزاد:

جواز کسب، نام اتحادیه در جهت تائید جواز کسب، تمکن مالی به لاتین بالای

 ۵۰ میلیون تومان

گردش حساب ۳ ماه اخیر به لاتین بامهر

 

سؤال‌های عمومی مصاحبه ویزای شنگن برای سفرهایی که به دعوت آشنایان و دوستان سفر می‌کنید:

۱- مشخصات فردی: سن، تحصیلات، وضعیت تأهل و اشتغال و درآمد

۲- سؤال‌های مربوط به ویزای درخواستی: هدف از گرفتن این ویزا، مدت مسافرت، زمان برگشت و..

۳- سؤال در مورد فردی که از شما دعوت کرده: این فرد کیست، با او چه نسبتی دارید، شغل او چیست، از کجا آشنا شده‌اید و …

۴- سؤال در مورد هزینه‌های شما در دوران سفر و این که چه کسی آن را خواهد پرداخت.

۵- سؤال درباره هدف از سفر: چرا به این سفر می‌روید، قصد انجام چه کاری دارید و …

۶- در طول دوران سفر در کجا اقامت خواهید داشت؟ هتل یا منزل آشنایان؟ 

نکته: اگر قبلاً ویزای شما ریجکت شده است نیازی به یادآوری نیست!

در صورتی که در اقوام و آشنایان خود فردی به آن کشور پناهنده شده است تا از شما پرسیده نشده نیازی به ذکر کردن آن ندارید.

عموماً در مورد سفر یک خانواده کامل بسیار سخت‌گیری می‌شود. به‌عنوان مثلاً ممکن است در مورد درخواست ویزای برای سفر یک زن و شوهر و یک فرزند، صرفاً برای آقا درخواست مورد قبول قرار گیرد و ویزای خانم و فرزند رد شود. دلیل این کار پیشگیری از احتمال ماندن خانواده در منطقه شنگن است.

 

مسائل مربوط به نحوه برخورد در مصاحبه ویزای شنگن:

۱- به هیچ عنوان پوشیدن کت‌وشلوار و کروات و لباس رسمی یا گران‌قیمت و … تأثیر مثبتی ندارد (حتی ممکن است تأثیر منفی داشته باشد). کلاً هر چیزی که موضوع را غیرعادی و ظاهرسازی شده نشان دهد تأثیر خوبی نخواهد داشت. به‌جز موارد مشخص (مثلاً فردی به دلیل نوع شغل خود همیشه باید لباس رسمی بپوشد) در دیگر موارد این موضوع چندان ضروری نیست.

۲- رفتارهای هیجان‌آمیز و مانند آن که  نشان دهنده اضطراب باشد نیز امتیاز مثبتی نخواهند داشت؛ مثلاً پایتان را به زمین نکوبید، با موهایتان ور نروید و

۳- از پرحرفی بپرهیزید و تا زمانی که از شما سؤال نشده پاسخ اضافه ندهید. گاهی در اثر همین حرف‌های اضافه تناقضاتی در گفته‌های شما رخ می‌دهد که عواقب خوبی ندارد. از بلوف زدن و خود را بالاتر جلوه دادن نیز پرهیز کنید.

۴- سؤال‌های بیجا نکنید (ویزای من کی صادر می‌شود؟ فکر می‌کنید به من ویزا می‌دهند؟ فکر می‌کنید شانس من خوب است؟ و..(.

۵- پاسخ‌های کوتاه و واضح بدهید. اگر سؤالی را متوجه نشدید حتماً درخواست کنید که بیشتر برایتان توضیح دهند. این مورد بسیار بهتر است تا اینکه پاسخ غلط بدهید.

۶- مؤدب و قاطع و محترمانه پاسخ دهید. لحن التماس گونه و مضطرب و صدای لرزان حاکی از تمنا و خواهش نداشته باشید. اصلاً و ابداً شوخی نکنید. اگر مصاحبه‌کننده را می‌شناسید اصلاً آشنایی ندهید! از این که در سفارت در حال مصاحبه هستید احساس هیجان زده بودن نداشته باشید. با تعجب و حیرت به در و دیوار و دستگاه ها و. نگاه نکنید!

۷- با ظاهر مناسب حاضر شوید. ادوکلن نزنید (به همان دلیلی که شما از بوی ادوکلن خاصی خوشتان می‌آید، ممکن است دیگران از آن خوششان نیاید!)، بوی سیگار ندهید، آدامس نجوید، لباس تمیز و مرتب داشته باشید و
 
۸- اجازه بدهید مصاحبه کننده سؤالش را کامل بپرسد حرف او را قطع نکنید. در حینی که از شما سؤال می‌شود با دقت گوش دهید و نشان دهید که به طرف مقابلتان احترام می‌گذارید.

۹- اگر نیاز به بردن مدارک دارید حتماً مدارک را از قبل دسته‌ بندی کنید و در پوشه‌های مختلف قرار دهید. خیلی بد است که یک‌باره ۵۰ کاغذ از کیفتان دربیاورید و مدت طولانی دنبال یک مدرک بگردید.

۱۰- در مورد زبان کشور مقصد خودنمایی نکنید. اگر با زبان کشور مقصد آشنایی دارید می‌توانید در همان ابتدا به مصاحبه‌ کننده بگویید اما اگر قرار است به فارسی مصاحبه کنید به هیچ عنوان در حین صحبت از به کار بردن فراوان کلمات بی‌مورد به زبان مربوطه استفاده نکنید. این که مثلاً در سفارت اسپانیا در حال مصاحبه هستید و در هر یک جمله ۸ کلمه اسپانیولی به زبان بیاورید اصلاً پوئن مثبتی محسوب نمی‌شود. اصراری هم نداشته باشید که به زبان مقصد مصاحبه کنید. ممکن است مصاحبه کننده تسلط کافی به زبان مقصد نداشته باشید و به ضرر شما تمام شود.

۱۱- وسایل بی‌مورد همراه خود نبرید؛ مثلاً این که یک کتاب اسپانیایی در سفر به صورت نمایشی همراهتان باشد که مصاحبه کننده بداند دارید زبان یاد می‌گیرید نکته مثبتی نیست

۱۲- مهم‌ترین عواملی که می‌توانید به شما کمک کنند داشتن مدارک لازم و کافی و مرتب، آرامش و وقار و متانت و پاسخگویی صحیح به سؤالات است.

 

 

سؤال‌های عمومی مصاحبه ویزای شنگن برای سفرهایی که برای اهداف کاری و تجاری سفر می‌کنید:

۱- مشخصات فردی: سن، تحصیلات، وضعیت تأهل و اشتغال و درآمد
۲- سؤال‌های مربوط به ویزای درخواستی: هدف از گرفتن این ویزا، مدت مسافرت، زمان برگشت و…
۳- سؤال‌های جزئی‌تر در مورد شغل شما: در چه شرکتی مشغول به کار هستید، کار شما دقیقاً چیست؟ این سفر به کار فعلی شما چه کمکی می‌کند؟ درآمد شما چقدر است؟
۴- سؤال در مورد شرکتی که از شما دعوت کرده: کار اصلی این شرکت چیست، چه نوع روابط کاری با شرکت شما دارد؟
۵- سؤال در مورد هزینه‌های شما در دوران سفر و این که چگونه پرداخت خواهند شد.

نکته:
اگر درخواست ویزای مالتی پل (چند بار سفر) کرده باشید باید دلیل این که چند بار می‌خواهید سفر کنید را به وضوح شرح دهید؛ مثلاً این که در حال انجام پروژه‌ای هستید که نیاز است مکرراً برای برگزاری جلسات یا عقد قراردادهای مختلف یا بازدید یا … سفر کنید. تعداد دفعاتی که تخمین می‌زنید نیاز به سفر دارید را هم باید بدانید.

اگر با شرکت‌های دیگری در کشور مقصد هم دارای روابط کاری هستید می‌توانید ذکر کنید و نکته مثبتی است. این که مثلاً شما مواد اولیه یا تجهیزات شرکتتان را از ۵ شرکت در کشور مقصد وارد می‌کنید و الان برای عقد قرارداد (بازدید و…) با یک شرکت دیگر در حال سفر هستید بسیار مورد مثبتی است.

اتحادیه اروپا یک اتحادیه اقتصادی-سیاسی است که از ۲۸ کشور اروپایی تشکیل شده‌است.

ردیف کشور پایتخت
          ۱   اتریش وین
          ۲  بلژیک بروکسل
          ۳ بلغارستان صوفیه
          ۴ قبرس نیکوزیا
          ۵ جمهوری چک پراگ
          ۶ دانمارک کپنهاگ
          ۷ استونی تالین
          ۸ فنلاند هلسینکی
          ۹ فرانسه پاریس
        ۱۰ آلمان برلین
        ۱۱ یونان آتن
        ۱۲ مجارستان بوداپست
        ۱۳ جمهوری ایرلند دوبلین
        ۱۴ ایتالیا رم
        ۱۵ لتونی ریگا
        ۱۶ لیتوانی ویلنیوس
        ۱۷ لوکزامبورگ لوکزامبورگ
        ۱۸ مالت والتا
        ۱۹ هلند آمستردام
        ۲۰ لهستان ورشو
        ۲۱ پرتغال لیسبون
        ۲۲ رومانی بخارست
        ۲۳ اسلواکی براتیسلاوا
        ۲۴ اسلوونی لیوبلیانا
        ۲۵ اسپانیا مادرید
        ۲۶ سوئد استکهلم
        ۲۷ کرواسی زاگرب
        ۲۸ بریتانیا لندن

گرجستان نیز عضو ناظر اتحادیه ی اروپا می باشد و به زودی عضو دایم آن خواهد شد لازم به ذکر است که گرجستان در سال ۲۰۱۵ به پیمان شینگن اروپا پیوست .